Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2867
referer -
uri - /aktualnosci/2867-nocna-zmiana
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Nocna zmiana

Utworzono: czwartek, 09, czerwiec 2016 14:24

nocna zmianaPracownicy nocnych zmian i osoby chronicznie pozbawione snu mogą być bardziej narażone na choroby serca.
Osoby pracujące na nocną zmianę pozostają aktywne, gdy inni śpią, a gdy tamci są w pracy, sami próbują zasnąć. Pracownicy zmianowi wydają się być stale pozbawieni snu. Objawy niewystarczającej ilości snu - problemy z koncentracją, rozdrażnienie czy brak energii – mogą wydawać się nieszkodliwe, ale chroniczny brak snu może być przyczyną poważnych zmian w organizmie. Najnowsze badania opublikowane w Hypertension, czasopiśmie American Heart Association, pokazują, że niewystarczająca ilość snu może powodować uszkodzenie procesów regulujących wewnętrzne środowisko organizmu, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Nie jest tajemnicą, że niewystarczająca ilość snu i zaburzenia rytmu dobowego wiążą się z powikłaniami pracy serca, ale ich przyczyna pozostaje niejasna. Aby wyjaśnić ten związek naukowcy przebadali 26 zdrowych osób w wieku do 20 do 39 lat, które zostały poproszone, aby przez osiem dni spały tylko 5 godzin na dobę. Dodatkowo jedna grupa miała stałe godziny snu, a druga przesunięte o osiem i pół godziny przez cztery dni eksperymentu.
Naukowcy odkryli, że obie grupy miały przyśpieszone bicie serca w ciągu dnia, ale tętno w nocy było wyższe w grupie z przesuniętym snem. W porze nocnej u uczestników grupy z przesuniętymi godzinami snu zaobserwowano mniejszą zmienność tętna i krótsze interwały pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca, co wiąże się ze zwiększonym poziomem stresu. Połączenie skróconego snu i jego przesuniętych godzin było też związane ze zwiększonym poziomem noradrenaliny, hormonem stresu, który może zwężać naczynia krwionośne, podwyższać ciśnienie krwi i poszerzać tchawicę.
Występowanie takich skutków jest bardziej prawdopodobne u pracowników zmianowych, ponieważ właśnie w tej grupie, która stanowi 15-30% ludności aktywnej zawodowo w krajach uprzemysłowionych – niewystarczająca ilość snu jest bardzo powszechna.
Poprzednie badania wykazały również powiązania przerwanego cyklu snu z cukrzycą i rakiem piersi. Jednak pracy w systemie zmianowym nie da się uniknąć, nie jest tak, że wszyscy ci, którzy tak funkcjonują, mogą po prostu z tego zrezygnować i rzucić pracę - ludzie muszą zarabiać na utrzymanie.

źródło: www.medicaldaily.com

ilustracja: pixabay.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!