Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2958
referer -
uri - /aktualnosci/2958-nawyki-zywieniowe-uczniow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Nawyki żywieniowe uczniów

Utworzono: poniedziałek, 05, wrzesień 2016 13:35

nawyki żwyieniowe uczniówWyniki ostatnich badań dowodzą, że ciągle potrzebna jest edukacja dzieci i młodzieży w kwestii zdrowego odżywiania.

Dzieci, które same wybierają, co kupią sobie do zjedzenia, wciąż za bardziej atrakcyjne uznają różnorakie produkty, które można opisać jednym słowem – niezdrowe. Dlatego też Fundacja Banku Ochrony Środowiska kontynuuje programy z poprzednich lat, która mają na celu uświadomić uczniom, że jedzenie powinno być smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Dokonania akcji „Zdrowo jem, więcej wiem” zostały docenione i jej VII edycja została objęta honorowym patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Tym sposobem Fundacji BOŚ uda się dotrzeć ze swoją misją do jeszcze większego grona odbiorców. Na stronie internetowej już można rejestrować się do nowej edycji.

Przeprowadzone niedawno badania pokazują, że aż 75% dzieci w wieku szkolnym kupuje produkty spożywcze w drodze do lub ze szkoły. Produktami wybieranymi najczęściej są drożdżówki, pączki i inne słodkie bułki. W dalszej kolejności są to batoniki i wafelki, kanapki, ciastka, owoce, jogurty i nabiał, słodycze, a dopiero na samym końcu warzywa formie nadającej się na przekąskę. Trzeba brać pod uwagę, że część danych może być zaniżona, ponieważ to rodzice udzielali informacji o tym, co, kiedy i w jakiej ilości kupują ich dzieci. Część rodziców może nie mieć pełnej świadomości, na co ich dzieci wydają pieniądze.

Badania te pokazują również, że w przypadku napojów, dzieci kupują przede wszystkim wodę, a w dalszej kolejności: soki lub nektary, napije niegazowane i gazowane i na samym końcu napoje energetyczne. Dowodzi to, że dzieci potrafią i chcą korzystać ze zdrowych rozwiązań, chociaż nie zawsze mają taką możliwość. Oprócz świadomości co jest dla nich właściwe, a co nie, uczniowie muszą mieć możliwość kupowania zdrowych produktów w przystępnej formie, po to żeby można je było zjeść bez dodatkowej obróbki. Oprócz dalszej edukacji, potrzeba też działań ze strony producentów żywności.

Więcej informacji:www.zdrowojem.fundacjabos.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!