Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2977
referer -
uri - /aktualnosci/2977-jak-walczyc-z-jesienna-chandra
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak walczyć z jesienną chandrą?

Utworzono: czwartek, 29, wrzesień 2016 10:40

chandraO 16 robi się już ciemno, jesteś ciągle niewyspany, drażliwy. Czasami nagle zaczynasz się czegoś bać, wciąż masz ochotę na coś słodkiego lub tłustego? To znaczy, że najprawdopodobniej dopadła cię jesienna chandra.

Zanim sięgniesz po dostępne w aptece  bez recepty leki  na przygnębienie i skołatane nerwy, przeczytaj nasz poradnik.

Po pierwsze światło

Badania wykazują, że epizody obniżonego nastroju wiążą się ze spadkiem temperatury i mniejszym dostępem do światła słonecznego. Dlatego postaraj się przebywać w naturalnym świetle tak długo i często, jak to tylko możliwe. Jeśli to nie wystarczy, możesz skorzystać z jednego z wielu urządzeń do fototerapii dostępnych na polskim rynku lub zapisać się na sesję leczenia światłem w profesjonalnym gabinecie oferującym fototerapię – jest ich coraz więcej.  Możesz także przetestować tzw. symulator świtu, który z naukową precyzją imituje wschody i zachody słońca, co sprawia, że budzenie się, kiedy za oknem jest jeszcze ciemno, nie jest już tak uciążliwe.

Większa ekspozycja na światło sprawia, że nasz organizm zmniejsza produkcję „hormonu snu” (melatoniny) i tym samym pragnienie snu w ciągu dnia. Z kolei samo rozgrzanie tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje lepsze ukrwienie, przyspiesza przemianę materii i zmniejsza napięcie mięśni.

Rusz się, pooddychaj!

Aktywności fizycznej nie trzeba reklamować. Wiadomo, że w czasie wysiłku fizycznego uwalnia się serotonina, która powoduje lepsze samopoczucie. Jednak gdy dopadnie nas jesienny dół, ostatnią rzeczą na którą mamy ochotę jest sport i ćwiczenia. Wolimy  skulić się pod ciepłym kocem niż biec na basen. Co zrobić? Po prostu odetchnij. Oddychanie brzuszne jest podstawowym sposobem oddychania w praktyce buddyjskiej i tai-chi. Polega na wypychaniu brzucha podczas wdechu i wciąganiu przy wydechu. Kilka razy w ciągu dnia wykonaj następujące ćwiczenie:

- usiądź wygodnie, byle z wyprostowanymi plecami

- oddychaj świadomie: 4 sekundy wdech, 4 sekundy zatrzymanie oddechu, 4 sekundy wydech

Omega-3 kontra omega-6

Prawidłowy stosunek spożywania kwasów omega-3 do omega-6 powinien mieścić się w przedziale 5:1 – 4:1. Jedz mniej czerwonego mięsa, jajek, czy produktów mlecznych, w którym występują kwasy omega-6. Częściej sięgaj po łososia, tran, olej lniany i orzechy włoskie.

Olejek pomarańczowy na dobre samopoczucie

Naturalny olejek eteryczny pomarańczowy ma cudowny zapach świeżej pomarańczy. Stosuje się go w aromaterapii zwłaszcza ze względu na jego właściwości uspokajające, harmonizujące i stabilizujące układ nerwowy. Przy zakupie olejku warto zwrócić uwagę na to, czy pochodzi z upraw naturalnych, inne mogą zawierać pozostałości pestycydów owadobójczych, którymi spryskiwano owoce.

Zioła

Stara i sprawdzona metoda. Pij napar z liści melisy, owocu głogu i kwiatu lipy. Proporcje z pewnością znają sprzedawcy w sklepach zielarskich. Napar najlepiej smakuje z miodem.

Pamiętaj, że dłuższe utrzymywanie się objawów takich jak:

- senność

- zmęczenie,

- smutek

- osłabienie popędu seksualnego

- gwałtowne tycie spowodowane ciągłą chęcią na coś słodkiego

- problemy z koncentracją

- niechęć do wykonywania codziennych czynności

- mogą świadczyć o depresji lub depresji sezonowej, którą należy zdiagnozować i leczyć.

źródło: ulicaekologiczna.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!