Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3123
referer -
uri - /aktualnosci/3123-oleje-roslinne-o-wlasciwosciach-leczniczych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Oleje roślinne o właściwościach leczniczych

Utworzono: poniedziałek, 08, maj 2017 12:21

olejOleje roślinne to najcenniejsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te są niezbędne dla właściwej przemiany materii, funkcjonowania układu immunologicznego czy hormonalnego, wspomagają pracę układu nerwowego oraz sercowo – naczyniowego i wzmacniają skórę. Jednym słowem – kompleksowo dbają o cały organizm.

Ostatnie lata to stale rosnąca popularność leczniczych olejów roślinnych. Nie są to oleje przeznaczone do tradycyjnie pojmowanego zastosowania w kuchni. Nie będziesz zatem na nich smażyć czy dodawać ich znacznych ilości do sałatek. Wystarczy za to spożyć jedną – dwie łyżeczki dziennie takiego oleju, aby doświadczyć jego drogocennego działania. O jakich olejach mowa? Oto kilka najciekawszych odkryć ostatnich lat.

Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki to wyjątkowy, korzenny smak i ciemno złocista barwa. Jednak to, co najcenniejsze jest niewidoczne dla oczu – to szereg substancji odżywczych o prozdrowotnych właściwościach. Olej z czarnuszki przede wszystkim wyróżnia się niezwykle wysokim potencjałem przeciwzapalnym. Unikatowa kompozycja nienasyconych kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych, witamin oraz antyutleniaczy hamuje procesy zapalne równie skutecznie co aspiryna!

Po olej z czarnuszki mogą sięgnąć zatem osoby cierpiące na alergie, częste infekcje, astmę, stany zapalne przewodu pokarmowego czy reumatoidalne zapalenie stawów. Olej z czarnuszki okazuje się być ponadto bardzo skutecznym antybiotykiem, zwalczającym bakterie odporne na wiele antybiotyków oraz trudną do wyleczenia infekcję Helicobacter pylori.

Olej z czarnuszki przebadany został pod kątem działania antynowotworowego. I co się okazało? Regularne spożywanie tego oleju może uchronić przed rakiem skóry, wątroby, płuc, piersi czy jelita grubego lub spowolnić znacząco rozwój już powstałego nowotworu. A osoby zagrożone chorobami układu sercowo – naczyniowego, czyli z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu czy cukrzycą, dzięki olejowi z czarnuszki oddalą od siebie widmo zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych.

Zalecane dzienne spożycie oleju czarnuszki to dwie łyżeczki, stosowane jako dodatek do dań. Nie należy poddawać oleju z czarnuszki obróbce cieplnej oraz wybierać należy tylko olej 100%, nierafinowany.

Olej z czarnuszki to także doskonały kosmetyk, który stosowany może być do pielęgnacji włosów oraz skóry twarzy i ciała. Olej regeneruje skórę i włosy, dogłębnie odżywia i przyspiesza gojenie. Uzupełnia terapię pokrzywki, atopowego zapalenia skóry, egzemy czy trądziku.

Olej z rokitnika

Olej z rokitnika pozyskiwany może być z nasion oraz owoców. Cechuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, witamin i mikroelementów oraz garbników. Występuje w nim ponadto wiele kwasów organicznych oraz aminokwasów. Ten wyróżniający się pomarańczowo- czerwoną barwą oraz lekko owocowym smakiem olej wykazuje szereg korzystnych działań na organizm. Najważniejsze z nich to działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, obniżające poziom cholesterolu we krwi. Olej z rokitnika wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz regulujące ciśnienie krwi.

Olej z rokitnika może być stosowany wewnętrznie – wtedy spożywać należy 1 – 2 łyżeczki dziennie. Natomiast zastosowanie zewnętrzne polega na aplikowaniu oleju na zmienione chorobowo obszary skóry: na afty, stany zapalne błon śluzowych czy pochwy, hemoroidy, odleżyny, odparzenia oraz trudno gojące się rany.

Olej z wiesiołka

Olej z nasion wiesiołka to naturalny medykament, którego cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość unikatowego kwasu GLA, czyli gamma linolenowego. Ten nienasycony kwas tłuszczowy wywiera niezwykle korzystny wpływ na skórę, dlatego spożywanie oleju z wiesiołka oraz aplikowanie na skórę jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na trądzik, zwłaszcza hormonalny.

Jak każdy olej roślinny, także olej z wiesiołka obniża poziom cholesterolu, wzmacnia serca i naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo (zwłaszcza względem raka piersi). Olej z wiesiołka reguluje ponadto ciśnienie krwi i łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wspomaga pamięć i koncentrację oraz zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym.

Olej z ostropestu

Ostropest znany jest ze swojego korzystnego oddziaływania na wątrobę. Nie inaczej jest z olejem z ostropestu, który zawiera wysokie stężenia sylimaryny – substancji czynnej wspomagającej regenerację komórek wątroby. Ale to nie wszystko – olej z ostropestu wzmacnia serce, reguluje pracę układu odpornościowego, hamuje krwawienia. Wywiera ponadto korzystny wpływ na skórę, a stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran, łagodzi objawy egzemy, łuszczycy czy owrzodzeń.

Olej z ostropestu zwalcza migrenowe bóle głowy, usprawnia wzrok, poprawia trawienie oraz obniża poziom cukru we krwi. Profilaktycznie można spożywać jedną łyżeczkę dziennie, leczniczo – 3 łyżeczki.

źródło: ulicaekologiczna.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!