Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3227
referer -
uri - /aktualnosci/3227-dlaczego-warto-jesc-kasze
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dlaczego warto jeść kasze?

Utworzono: środa, 22, listopad 2017 14:32

Trzy rodzaje kaszyKasze są to całe lub pokrajane obłuszczone ziarna zbóż, często poddane dodatkowej obróbce hydrotermicznej i polerowaniu powierzchni. 

Należą do produktów wysokokalorycznych, w których głównym składnikiem energetycznym są węglowodany złożone w postaci skrobi. Najlepiej preferować w diecie kasze grube- są one najmniej przetworzone i zawierają większą ilość składników odżywczych (białko, witaminy, błonnik, składniki mineralne).

Plusy jedzenia kasz

Kasze są bogate w błonnik, dlatego spożywanie ich (a zwłaszcza kasz grubych) wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego, jest pomocne w leczeniu zaparć i profilaktyce nowotworów jelita grubego.

Po spożyciu kaszy gryczanej lub jęczmiennej nie wzrasta gwałtownie poziom glukozy we krwi, a więc mogą być one włączone do diety cukrzyków. Dodatkowo kasze te mogą zmniejszać poziom cholesterolu LDL („złego”) i zwiększać poziom cholesterolu HDL („dobrego”) we krwi. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowej pracy serca i zachowania dobrego stanu naczyń krwionośnych.

Składniki mineralne zawarte w kaszach mogą wspomagać pracę układu sercowo-naczyniowego. Większość z nich jest też dobrym źródłem witamin z grupy B.

Niektóre kasze, na przykład gryczana, jaglana lub kukurydziana, nie zawierają glutenu, mogą więc być spożywane przez osoby chore na celiakię.

Kasze są uniwersalne i łatwe w przygotowaniu. Można je wykorzystać w wielu różnych potrawach, zastępując nimi ziemniaki, makaron lub ryż. Nadają się także do deserów, sałatek i przekąsek.

źródło: pixabay.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!