Id kategorii - 84
Itemid - 316
view - article
id - 626
referer -
uri - /menu-na-codzie-314/lato/626-niadania-latem
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Śniadania latem

Najcieplejsza pora roku zachwyca bogactwem warzyw i owoców. Zwłaszcza te ostatnie dostarczając potrzebne witaminy i składniki mineralne, jednocześnie chronią organizm przed przegrzaniem.


Przykładowe zestawy i przepisy:

pasek_sniadanie

Śniadanie podczas trzech letnich miesięcy ma z jednej strony dostarczyć koniecznych składników odżywczych, a z drugiej – przygotować organizm wysoką temperaturę.

Śniadanie

Bardzo dobrą propozycją na rozpoczęcie dnia o tej porze roku jest musli – potrawa zbożowa z dodatkiem świeżych owoców, która może wyglądać i smakować każdego dnia inaczej. Jego wygląd i smak będzie się zmieniał w zależności od tego, jakie owoce dodamy. W odróżnieniu od zimowych i wiosennych miesięcy, zamiast z ciepłym mlekiem, podajemy je „na zimno” – z jogurtem. Na śniadanie można też przygotowywać sałatki owocowe lub kaszę jaglaną, kukurydzianą czy płatki owsiane – też z owocami.

Uzupełnieniem śniadania mogą być kanapki z razowego chleba z jarzynowymi pastami, jajecznica z pomidorami i szczypiorkiem, albo też twarożki z jak największą ilością kolorowych warzyw.

Owocowy „klimatyzator”

Latem owoce warto wykorzystywać do możliwie jak największej ilości kompozycji śniadaniowych, ponieważ nie tylko dostarczają „świeżych” witamin i składników mineralnych, lecz także – dzięki właściwościom ochładzającym – chronią organizm przed przegrzaniem. Takimi właściwościami w sposób szczególny charakteryzują się arbuzy, melony, cytryny i rabarbar.

Drugie śniadanie

Latem bogactwo owoców i warzyw, które najlepiej spożywać na surowo, umożliwia komponowanie kolorowych, różnorodnych drugich śniadań. Przygotowujmy dziecku do pochrupania obrane i pokrojone marchewki, kalarepki, ogórki i in. Dzieci lubią też bardzo koktajle owocowe na bazie jogurtu czy kefiru. Dobrym uzupełnieniem może być kanapka z chleba razowego lub pieczywa typu graham z warzywnymi dodatkami. Warto pamiętać, że prawidłowo odżywione dziecko rzadziej ma ochotę na słodycze.

Co do picia?

O tej porze roku w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na to, co i ile wypija dziecko w ciągu dnia. Pamiętajmy, że dzieci słabiej odczuwają pragnienie, więc trzeba im przypominać o piciu. Z drugiej strony mniej się pocą, ale w związku z tym ich organizm łatwiej się przegrzewa. Pragnienie najlepiej ugasi jak zawsze woda – w lecie podawana np. z plastrami cytryny lub pomarańczy, albo też z listkami świeżej mięty – i kwaskowate herbatki owocowe.

Najcieplejsza pora roku zachwyca bogactwem warzyw i owoców. Zwłaszcza te ostatnie dostarczając potrzebne witaminy i składniki mineralne, jednocześnie chronią organizm przed przegrzaniem.

Śniadanie podczas trzech letnich miesięcy ma z jednej strony dostarczyć koniecznych składników odżywczych, a z drugiej – przygotować organizm wysoką temperaturę.

Zobacz także:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!